czwartek, 17 maja 2012

Bielactwo paznokci – czy to choroba?

Białe plamki na paznokciach mają wiele znaczeń
Martwią cię białe plamy na paznokciach? Zastanawiałeś się skąd one się biorą? Czyżby to jakaś choroba lub jej oznaki? Zazwyczaj słyszysz w takich przypadkach od rodziny, znajomych, że powodem tego jest brak jakichś składników w organizmie, o których poniżej. 
Jest to choroba, która znana jest pod wieloma nazwami: leukonychia, kwitnące paznokcie, bielactwo rzekome paznokci. Ale skąd biorą się te plamy? Jak można się ich pozbyć? Czy jest to coś niebezpiecznego? Wreszcie, czy mają one związek z bielactwem skóry?

Przyczyny powstawania 

W terminologii medycznej białe plamy na paznokciach określane są jako "leukonychia", z greckiego "leuko" - biały i "onyx" - paznokieć. Chyba nie ma takiej osoby, która nie zauważyłaby w ciągu swojego życia bądź zauważy białych plamek na paznokciach. Tak jak powszechny jest ten problem tak zakorzenił się bardzo popularny pogląd, że powodem takich przebarwień jest niedobór wapnia lub cynku. Mówi się również o braku takich pierwiastków jak magnez czy potas lub po prostu szerzej o niedoborze składników odżywczych i witamin. Choć tego rodzaju poglądy są prawdziwe, to jednak nie są one najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy i nie od razu można mówić o chorobie paznokci.

W rzeczywistości, te plamy najczęściej powstają w wyniku łagodnego lub umiarkowanego urazu paznokcia. Jeśli nie możesz sobie przypomnieć o takiej sytuacji, to wieź pod uwagę fakt, że paznokcie rosną bardzo powoli, więc uraz może mieć miejsce dużo wcześniej przed powstaniem plamy. Nawet sześć tygodni wstecz. Trudno zatem pamiętać, że wtedy uderzyłeś w coś bądź zwyczajnie stukałeś palcami po stole. Niejednokrotnie urazy mogą powstawać przy manicure. Plamy mogą również być objawem reakcji alergicznej, np. na utwardzacze, a niekiedy są objawem łagodnej infekcji. Mogą być również skutkiem ubocznym niektórych leków.
 
Zdarza się, że zmiany w wyglądzie paznokci mogą wskazywać na chorobę, ale byłoby to bardziej rozległe niż tylko miejscowe plamki. Całkiem białe paznokcie mogą oznaczać chorobę wątroby, ale zanim by one się pojawiły, prawdopodobnie zaistniałoby szereg innych objawów. Zatem pojedyncze plamki nie są powodem do niepokoju ale jeśli na wszystkich swoich paznokciach dostrzegasz rozległe białe plamy lub smugi, czy też tzw. bielactwo prążkowane paznokci, może to być również związane z innymi poważnymi przypadłościami jak niedokrwistość, choroby serca, cukrzyca lub choroba nerek.

Związek z bielactwem 

Tak jak bielactwo skóry tak bielactwo paznokci może mieć różne przyczyny powstawania (bielactwo wrodzone oraz nabyte, a więc częściowe lub całkowite), ale można je również podzielić ze względu na część zajmowanego paznokcia czyli:
  • prawdziwe, kiedy to zmiany chorobowe dotyczą macierzy paznokcia, 
  • pozorne związane z tkankami podpaznokciowymi, 
  • pseudoleukonychia zmiany dotyczą płytki paznokciowej. 
Zauważ, że bielactwo paznokci nie zawsze idzie w parze z vitiligo. A jeśli chory na bielactwo ma białe plamki na paznokciach, to często jest to odrębną sprawą.

Jak się pozbyć białych plamek 

Niezależnie od przyczyn, pomijając te związanymi z poważnymi chorobami, plamy są tymczasowe i będą wyrastać wraz z rosnącymi paznokciami. Jednak może to trwać nawet pół roku. Istnieje wiele sposobów na pozbycie się takich plam. Oto niektóre z nich:
  • Jeżeli ma to związek z niedoborem witamin czy pierwiastków stosuj zdrową dietę na bazie warzyw i owoców oraz odpowiednie suplementy.
  • Zastosuj lakier do paznokci (jeśli dotyczy ;)). Lekki odcień różu czy brzoskwini wystarcza aby skutecznie pokryć plamki. 
  • Staraj się przez cały czas utrzymywać odpowiednią wilgotność dłoni i paznokci, używając właściwe kremy oraz płyny. 
  • Jeśli skóra wydaje ci się zbyt sucha wmasuj w paznokcie i w skórę wokół nich trochę olejku zawierającego witaminę E. Także zwykły olej słonecznikowy lub sojowy zawiera ten składnik. 
Na koniec warto dodać, że trudno ad hoc łączyć białe przebarwienia na paznokciach z bielactwem jako takim. Jest tutaj zbyt wiele możliwości. Mielibyśmy do czynienia z co najmniej niełatwym leczeniem, a jak widać nie jest to specjalnie zawiła sprawa.

Jeśli masz jakieś doświadczenia związane z bielactwem paznokci albo masz własne sposoby na pozbycie się białych plamek podziel się tym w komentarzu.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz