czwartek, 12 kwietnia 2012

Ciecierzyca lekiem na bielactwo?

ciecierzyca
Cieciorka ma szerokie zastosowanie - zobacz
Niejednokrotnie rozglądając się za jakimś rozwiązaniem szukamy gdzie nie trzeba maksymalnie komplikując co się da. Tymczasem naukowcy z Banaras Hindu University poszukując leku na bielactwo postanowili spróbować prostego sposobu i to z własnego podwórka, używając do badań ciecierzycy, która jest bardzo popularnym warzywem w tym regionie. Wyniki są co najmniej zdumiewające i dają wiele do myślenia. Oto co się okazuje.

Aminokwasy występujące w tej roślinie wpływają na syntezę melaniny czyli pigment skóry, regenerują komórki pigmentowe i pomagają w leczeniu chronicznych zaburzeń dermatologicznych. Bielactwo jest dość przewlekłą chorobą i uważane jest za skomplikowane schorzenie, którego leczenie może trwać długo. Jednak wyniki badań są zadziwiające. Wykorzystano w nich maść przygotowaną z ciecierzycy, którą stosowano u różnych pacjentów chorych na bielactwo. W bardzo krótkim czasie, bo od 3 do 12 tygodni, u badanych następowała ponowna pigmentacja skóry w miejscach dotkniętych chorobą. Sami naukowcy wypowiadają się, że jeszcze nigdy nie widzieli tak szybkiej repigmentacji plam bielaczych. Najbardziej niezwykłe było to, że jeden z pacjentów miał tak dobre wyniki w tak krótkim czasie, bo w 21 dni trwania eksperymentu. Przyznał się, że dodatkowo na własną rękę spożywał ciecierzycę. Z tego wynika, że to warzywo znakomicie radzi sobie z bielactwem pod różnymi postaciami.

Właściwości ciecierzycy.


Ta niezwykła roślina z rodziny bobowatych, nazywana w Polsce również cieciorką, uprawiana jest głównie w Indiach i Pakistanie. W smaku i wyglądzie przypomina groch. Jest ceniona za swoje bogate źródło składników odżywczych i mineralnych oraz walory zdrowotne. Obniża poziom cholesterolu i ryzyko zawału serca. Jest bardzo cenna ze względu na żelazo, magnez i niektóre składniki odżywcze, które są niezbędne do produkcji energii w organizmie. Zawiera ogromne ilości białka, normuje poziom cukru we krwi i wpływa korzystnie na zdrowie serca.
W raportach międzynarodowych instytucji żywieniowych i upraw można przeczytać, że ciecierzyca posiada następujące składniki i mikroelementy:

 • fosfor (340 mg/100 g)
 • wapń (190 mg/100 g)
 • magnez (140 mg/100g)
 • żelazo (7 mg/100 g)
 • cynk (3 mg/100 g)
oraz
 • 64% węglowodanów łącznie
 • 23% białka
 • 5% tłuszczu
 • 6% włókna surowego
 • 3% popiołu

Jak widać posiada składniki niezbędne do pokonania choroby i to w dużych ilościach. Byłby to rewelacyjny lek, bo w zasadzie całkowicie bezpieczny, no i skuteczny.
Dlaczego nie wprowadzono go jeszcze na rynek? Czy jeszcze nie jest to wystarczająco pewny lek czy też koncerny farmaceutyczne mają swoje powody…

Tak czy owak warto spróbować. Na pewno nikomu nie zaszkodzi, bo ciecierzyca właściwości ma potężne (uważana jest także za wielkiego sprzymierzeńca w walce z rakiem), więc można zyskać w innych obszarach zdrowia. Jest dostępna na rynku luzem jak i w formie przetworów - zobacz tutaj. Można z niej przygotować wiele potraw. Wkrótce zamieszczę jakieś fajne przepisy.

5 komentarzy :

 1. Ile trzeba jesc dziennie i przez jaki okres by bielactwo się zmniejszylo :> ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkim zadałeś/aś pytanie tak jakby to był pewnik. Uczulam Ciebie i każdego kto chce spróbować tej jak i innej metody leczenia, aby robić to z nadzieją ale bez euforii, tzn. z dystansem. Ponieważ w razie niepowodzenia nie poczujesz się aż tak sfrustrowany/a. A to jest najbardziej niepożądany czynnik w trakcie terapii.

   Mając na uwadze powyższe mimo wszytko trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy organizm inaczej reaguje. Przypuszczam, że nawet sami naukowcy tego badania nie potrafiliby udzielić ścisłej odpowiedzi. Jednak jeśli miałbym cokolwiek zasugerować, to nie powiem tu nic odkrywczego. Po prostu jedz co dziennie i jak najdłużej. Ale pamiętaj w badaniu użyto maści w postaci skondensowanego wyciągu z cieciorki. Myślę, że w domowych warunkach taki preparat jest co najmniej trudny do zrobienia. Więc nawet wykonana w ten sposób maść nie będzie aż tak skuteczna. Natomiast jedzenie, to był pomysł badanego :)

   Ale żebym został dobrze zrozumiany. Jak najbardziej próbuj! Jeśli tylko nie jesteś uczulony/a na jakiś składnik na pewno Ci nie zaszkodzi.

   Z głębi serca życzę Ci sukcesu :)

   Usuń
 2. Ja polecam smarować zmiany bielacze wysokoprocentową wodą po goleniu, dwa razy dziennie. Dobre wyniki dawała woda po goleniu bonda, ale zmniejszyli w nowych edycja wartość alkoholu i skutki są mniejsze. Więc warto poszukać innej perfumy o stężeniu 60-80% alc.
  Co do ciecierzycy... pierwsze słyszę, ale na pewno nikomu nie zaszkodzi, byle by nie przedawkować a tylko z bogacić w swoja dietę.
  Lepiej zjeść to niż garść tabletek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie lepiej od razu spirytus kupić? Na co komu te dodatkowe zapachy?

   Usuń
 3. ktos ma konkreny przepis na bielactwo, a ta cieciorke ?ile trzeba zjesc,,zeby uzyska jakąms poprawe?

  OdpowiedzUsuń