środa, 21 września 2011

Bielactwo nabyte

białe plamy na rękach
Białe plamy jakie ukazują się na skórze mogą być oznaką bielactwa (spotyka się czasami błędną pisownię bieladztwo). Powstają one na skutek rozpadu komórek barwnikowych. Choroba ta dotyka ponad 1% populacji, i choć wydaje się to niewiele, to już liczbowo wygląda zupełnie inaczej, bo 60 milonów ludzi na całym świecie chorujących na tą przypadłość robi wrażenie.

Mimo, że tak wiele osób choruje nie udało się do tej pory ustalić rozwoju choroby, ani wynaleźć skutecznego leczenia. Uważa się, że sporą rolę odgrywają czynniki genetyczne, a bezpośrednio są za to odpowiedzialne zjawiska autoimmunologiczne polegające na wytwarzaniu przeciwciał niszczących melanocyty. Stwierdzono również duży związek z układem nerwowym. U wielu osób zmiany na skórze ujawniają się po chorobach lub wstrząsach psychicznych. Inni mogą pierwsze objawy dostrzec po mocnym działaniu promieni nadfioletowych albo po mechanicznym uszkodzeniu skóry.

Bielactwo nabyte nie dotyczy tylko skóry. Przebarwienia mogą pojawiać się na włosach, oku (zajęcie tęczówki lub siatkówki), błonach śluzowych czyli wszędzie tam gdzie występuje barwnik – melanina.
Bielactwu mogą towarzyszyć inne schorzenia jak: cukrzyca, anemia, choroby tarczycy, a jej przebiegowi nie towarzyszą żadne inne dokuczliwe dolegliwości jak świąd czy pieczenie. Na tę chorobę zapadają tak dzieci jak i dorośli. Ma ona charakter przewlekły. Plamy mogą pojawiać się stopniowo lub nagle, skrajnie może dojść do odbarwienia skóry całego ciała. Czasem plamy utrzymują się przez kilka lat, a w wielu przypadkach dochodzi do samoistnego ponownego zabarwienia plam czyli repigmentacji. Czego każdemu jak najszybciej z serca życzę :)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz