środa, 11 stycznia 2012

Bielactwo u dzieci

Niestety bielactwo występuje także u dzieci. Tak jak u dorosłych może występować w dowolnym miejscu na ciele i choć dotyka dzieci różnych ras, to u tych z ciemniejszą skórą może być bardziej widoczne. Czasami dzieci z bielactwem mają też inne objawy, takie jak przedwczesne siwienie włosów lub utrata pigmentu na ustach.

Przyczyny i diagnoza

Są różne teorie na temat przyczyn powstawania vitiligo. Niektórzy eksperci uważają, że jest to choroba autoimmunologiczna, inni, że genetyczna ponieważ ponad 30% chorych dzieci posiadają członka rodziny, który również ją ma.
Wiadomo jednak, że ryzyko zachorowania wzrasta u dzieci, w rodzinach których występowały choroby tarczycy czy cukrzycy. Mimo pewnych teorii bielactwo nie jest zaraźliwe, dlatego dzieci nie złapią jej od kogoś innego.
Dermatolog może dokonać diagnozy po prostu oglądając białe plamy na skórze. U dzieci z bardzo jasną skórą używa się specjalnej lampy, która wykorzystuje promienie ultrafioletowe. W ciemnym pomieszczeniu oświetlane są obszary skóry dotknięte chorobą, a które byłyby trudne do zobaczenia gołym okiem.
Lekarz zada zapewne wiele pytań na temat dziecka. O historii choroby, w tym czy ktoś z rodziny miał problemy autoimmunologiczne, czy u dziecka występowała wysypka lub oparzenia słoneczne, czy ma jakieś inne choroby lub czy jest pod wpływem stresu. Może też zalecić badanie krwi, aby sprawdzić ewentualne problemy z tarczycą i cukrzycą, ponieważ mogą one zwiększać ryzyko bielactwa. Rzadko lekarz może wykonać biopsję (pobranie próbki skóry do badania). Pozwala to lekarzowi sprawdzić komórki pigmentu. Jeśli ich brak może to potwierdzać vitiligo.

Leczenie

Nie ma jednego skutecznego leku na bielactwo ale istnieją różne sposoby aby przywrócić skórze dziecka jej naturalny wygląd. Niektóre z nich można stosować samemu inne wymagają leczenia przez lekarza. Leczenie jest podobne jak u dorosłych. Więcej i obszerniej znajdziesz na ten temat w innych artykułach na blogu. Tutaj tylko w skrócie wspomnę o niektórych:

  • Najważniejsze to chronić skórę dziecka przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, a więc używać kremów przeciwsłonecznych o wysokim wskaźniku ochrony. Warto o to zapytać lekarza.
  • Kortykosteroidy są to typy leków, które po nałożeniu na białe plamy na bardzo wczesnym etapie choroby, mogą przyczynić się do repigmentacji skóry. Zmniejszają one stan zapalny, który powoduje utratę pigmentu, dzięki czemu komórki barwnikowe mogą zostają odbudowane. Niektóre niesteroidowe kremy również dają podobny efekt.
  • Fotochemioterapia (znany również jako PUVA) oraz wąskopasmowy ultrafiolet B (UVB).
  • Przeszczepy skóry.
  • Sporą rolę odgrywają tutaj również odpowiednie zioła oraz dieta.
Przy podejmowaniu decyzji o leczeniu, czy i które stosować, trzeba być ostrożnym przy tak zwanych „cudownych lekach”. Jeśli jest to zbyt piękne aby było prawdziwe, to prawdopodobnie takie jest. Zawsze należy konsultować się z lekarzem. Pomoże Ci to zdecydować, co jest najlepsze dla Twojego dziecka.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz