środa, 4 stycznia 2012

Zioła na bielactwo - Arcydzięgiel litwor

Arcydzięgiel litwor (Angelica archangelica) jest to roślina należąca do rodziny selerowatych. Występuje w Europie i Azji w górzystych wilgotnych terenach. W Polsce rośnie przede wszystkim w Karpatach i Sudetach. W leczeniu stosuje się korzeń arcydzięgla (Archangelicae radix). W takiej postaci jest najczęściej dostępny w handlu. Tradycyjnie jest on stosowany w braku łaknienia oraz niestrawności objawiającej się wzdęciami i uczuciem pełności. Spotyka się również opinie, że ziele to pomaga w leczeniu bielactwa. Jednak jego skuteczność opiera się głównie na długim okresie stosowania.

Trzeba przy tym pamiętać, że w okresie stosowania leku należy unikać opalania i naświetlania promieniami UV. Możliwe jest wystąpienie nadwrażliwości skóry na światło. Nie zaleca się również stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią oraz stosowania go u dzieci bez konsultacji z lekarzem.

Sposób przygotowania

Pół płaskiej łyżeczki korzenia (ok. 1,5 g) zalej 1 szklanką (ok. 200 ml) wrzącej wody i naparzaj pod przykryciem 15 minut. Następnie odstaw na 10 minut i przecedź. Pij 3 razy dziennie. Można także spróbować okładów lub przemywania miejsc bielaczych.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz