środa, 7 grudnia 2011

Bielactwo rzekome - czy to już bielactwo?

bielactwo rzekome
Łupież pstry na klatce piersiowej
Wiele osób pyta czy ma bielactwo, bo zauważyli u siebie białe plamy. Oczywiście jedna biała plamka nie świadczy już o chorobie jednak przy większej ich ilości czy też rozległości można już mieć takie podejrzenie. Ale spokojnie. Jasne przebarwienia na skórze nie są jedynym skutkiem tej choroby. Takie plamy mogą powstawać przy leczeniu niektórych chorób.

Niejednokrotnie przy leczeniu łuszczycy czy też w przebiegu łupieżu pstrego można zauważyć odbarwienia skóry w postaci białych plam.
Wiele osób myli to zjawisko z bielactwem, a to nie jest nic innego jak tzw. bielactwo rzekome. Taka sytuacja może mieć miejsce kiedy podczas leczenia łuszczycy używa się preparatów zawierających cygnolinę. Pojawiają się wtedy białe odbarwienia. Natomiast przy łupieżu pstrym w miejscach grzybicy pod wpływem promieniowania słonecznego ukazują się jasne przebarwienia. Jest to spowodowane tymczasowym zahamowaniem wytwarzania pigmentu przez substancje, które wytwarza wywołujący to schorzenie grzyb.

Zatem spokojnie. Tak jak nie każda chmura czyni burzę tak nie każda biała plamka jest oznaką vitiligo. Jednak należy pamiętać o tym, aby najpierw skonsultować to z dobrym lekarzem dermatologiem. Dzięki czemu można mieć sporą pewność co do występujących objawów.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz