środa, 2 listopada 2011

Zioła na bielactwo – Ruta zwyczajna

ruta na bielactwo
Ziele ruty (Rutae herba) ma działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych oraz układu moczowego (działanie wiatropędne, żółciopędne, nieznacznie moczopędne), obniża w niewielkim stopniu ciśnienie krwi. Dzięki zmniejszeniu oporów w drobnych naczyniach usprawnia się nieco krążenie obwodowe. Hamuje też wydalanie jodu, podwyższa poziom wapnia we krwi oraz posiada własności odtruwające. Stosuje się je także do kąpieli relaksacyjno-odprężajacych.

W kuchni świeże, młode liście używane są do konserwowania dziczyzny, aromatyzowania sałatek, surówek, kapusty, mięs, duszonych potraw, grzybów, do gotowania ryb. Suszone ziele wykorzystywane jest do nacierania mięs, przyprawiania bigosu, gulaszu.
Jej własności lecznicze znane były już w starożytności, używano jej wówczas jako środka rozkurczowego i moczopędnego. Ale nie tylko, ponieważ to co interesuje nas najbardziej, to jej właściwości lecznicze bielactwa. Uważa się bowiem, że ziele ruty może być pomocne w zwalczaniu białych plam.

Sposób przygotowania:

Zewnętrznie (do kąpieli i okładów)

50 g ziela ruty zalać 1 litrem wrzącej wody i pozostawić na 25 minut pod przykryciem. W tym czasie kilkakrotnie przemieszać. Następnie przecedzić do wanny. Czas kąpieli ok. 20 minut w temperaturze ok. 37 stopni Celsjusza

Wewnętrznie

1 łyżeczkę ziela zalać 250 ml wrzącej wody i zostawić pod przykryciem na 25 minut. Przecedzić i popijać w ciągu dnia.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz