piątek, 3 lutego 2012

Jak radzić sobie z emocjami dziecka chorującego na bielactwo?

dziecko a bielactwo
Jeśli Twoje dziecko ma bielactwo, i chociaż wiesz, że nie jest to niebezpieczne dla jego zdrowia fizycznego, nadal może to być spory problem. Każdy stan, który sprawia, że dzieci wyglądają inaczej od rówieśników może być trudny emocjonalnie, zwłaszcza u starszych dzieci i nastolatków.

Niektóre dzieci są naturalnie bardziej odporne i całkiem dobrze radzą sobie w takich sytuacjach. Ale inne potrzebują nieco więcej pomocy. Jako rodzic możesz zrobić wiele, aby podać dziecku swoją pomocną dłoń by wzmóc u niego pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Oto kilka porad:

  • Nie przypominaj dziecku o bielactwie lub też nie wywieraj nacisku na dziecko aby starało się ukrywać chorobę. Twoje dziecko potrzebuje znać Twoją miłość i że jest akceptowane bezwarunkowo.
  • Przypominaj dziecku wszystkie rzeczy, w którym on lub ona wyróżnia się - i że nie ma to nic wspólnego z kolorem skóry.
  • Naucz dziecko, aby mogło łatwo wyjaśnić innym dzieciom czym jest bielactwo, a czym nie jest. Gdy tajemnica zostaje rozwiana większość dzieci przestaje się wpatrywać i zadawać pytania.
  • Zachęcaj dziecko do zabawy w różne gry, pójście na basen, wycieczkę oraz wszelką inną aktywność, na którą miałoby ochotę. Dzięki temu deprecjonujesz jego chorobę.
  • Zachęć dziecko do robienia czegoś bezinteresownego lub aby mogło zaangażować się w coś altruistycznie, np. wolontariat, pomoc zwierzętom. Dzieci czują się wtedy bardziej silne.
  • Wspieraj je zawsze emocjonalne, jeśli dziecko tego potrzebuje - szczególnie jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy wyalienowania, depresji czy lęku. W takiej sytuacji mogą pomóc terapeuci czy też grupy wsparcia.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz